دیالیز Standarde Code : S.M.E.9

دیالیز
Standarde Code : S.M.E.9
 بخش دیالیز 
 
با توجه به نیاز مبرم نقاط مختلف کشور به بخش دیالیز ، راه اندازی این بخش از اهمیت خاصی برخوردار است . با توجه به نیاز بیماران دیالیزی به بخشهای خدمات آزمایشگاه ، بانک خون ، رادیولوژی ، بخش نفرولوژی ، واحد تغذیه و مددکاری لازم است این بخش در بیمارستانی تاسیس گردد که دارای بخشهای مذکور باشد . از طرف دیگر سهل الوصول بودن مکان قرارگیری این بخش نیز دارای اهمیت خاصی است . خصوصیات فیزیکی
ـ بهتر است بخش دیالیز به ورودی بیمارستان نزدیک باشد و با سایر بخشها قدری فاصله داشته باشد و یا برای ورود و خروج از آن الزامی به گذر از سایر بخشها نباشد تا برای آنها ایجاد مزاحمت نگردد .
ـ کف اتاق دیالیز باید دارای پوشش قابل شستشو و ترجیحا" ضد اسید باشد .
ـ دیوار بخش باید تا سقف کاملا" قابل شستشو باشد . استفاده از کاشی پیشنهاد می گردد زیرا دوام آن در مقایسه با رنگهای قابل شستشو بیشتر است .
ـ بخش دیالیز باید دارای نور کافی بوده واز نور طبیعی استفاده نماید . در شب نیز باید چراغهای الکتریکی به تعداد کافی در دسترس باشد .
ـ سیستمهای حرارتی ـ برودتی بخش دیالیز بسیار مهم است و باید متناسب با موقعیت منطقه و فضای بخش پیش بینی گردد .
ـ سیستم برق بخش دیالیز باید دارای ارت استاندارد باشد .
ـ نوسان ولتاژ بیش از 10  ولت قابل قبول نمی باشد . برای ثابت کردن آن باید از استابلایزر مناسب استفاده نمود .
ـ بهتر است در هر بخش دیالیز یک تابلو که دارای فیوزهای اصلی حرارتی است نصب و برای هر ماشین دیالیز یک فیوز اتوماتیک 16 آمپر در نظر گرفته شود .
ـ برای هر ماشین دیالیز 2 پریز ارت دار 16 آمپری در ارتفاع 120 تا 150 سانتیمتری از کف زمین در محل استقرار ماشین دیالیز نصب شود .
ـ برای هر ماشین دیالیز و تخت و مبل کنار آن 25/2 25/2 متر مربع فضا لازم است و محل رفت و آمد با عرض 25/1 متر نیز باید به عرض سالن اضافه گردد . ضمنا" باید در اتاق دیالیز فضای کافی برای میز ، صندلی پرستار ، قفسه داروهای اورژانس ، ترالی تزریقات و ... وجود داشته باشد .
ـ حجم آبی لازم برای هر ماشینی دیالیز 30 لیتر در ساعت می باشد ولی در صورت وجود دستگاه RO از نوع طبی حدود 55 لیتر و از نوع صنعتی 150 لیتر آب در ساعت به ازاء هر ماشین دیالیز مورد نیاز است . بنابراین با توجه به تعداد ماشین دیالیز باید مخزن ذخیره آب با حجم مناسب جهت حداقل یک شیفت کاری در مواقع قطع آب پیش بینی شود .
ـ لوله های رفت و برگشت از دستگاه R.O از جنس PVC یا پلی اتیلن فشار قوی (Food  Grade) انتخاب گردد . استفاده از لوله های سوپر پایپ نیز پیشنهاد می گردد .
ـ لوله کشی از منبع آب تا اطاق تصفیه آب به قطر یک اینچ انجام گیرد و بمنظور جلوگیری از افت فشار از دستگاههای تصفیه آب تا بخش دیالیز لوله کشی با قطر  اینچ انجام شود .
ـ لوله کشی آب بهتر است به صورت روکار در نظر گرفته شده ولی می توان لوله برگشت را از زیرکف تا اطاق تصفیه آب نصب نمود .

ـ برای هر ماشین دیالیز یک شیر یک ضرب با خروجی مادگی از جنس PVC در ارتفاع 80 تا 100 سانتیمتری از کف زمین بطور جداگانه در محل متصل گردد .
ـ برای هر ماشینی دیالیز یک مجرای فاضلاب جداگانه به صورت یک لوله سرباز از جنس PVC یا فلزی با قطر حدود یک تا دو اینچ و با ارتفاع 40 تا 50 سانتیمتر از کف زمین و با فاصله حدودا" 5 سانتیمتر از دیوار در نظر گرفته شود .
ـ برای ماشین های دیالیز دارای مخزن ، قطر مجرای فاضلاب بالاتر و متناسب با حجم مخزن انتخاب گردد .
ـ هر لوله فاضلاب و کف شوی و دستشوئی موجود در این بخش باید دارای سیفون S باشد تا مانع انتقال بوهای نامطبوع به داخل بخش و عبور ومرور حشرات موذی گردد .
ـ لوله کشی فاضلاب باید دارای شیب 2 % باشد تااز توقف مایع در لوله های داخل بخش جلوگیری نماید و مانع از انتقال آلودگی به  داخل ماشین دیالیز گردد .
ـ چاه فاضلاب بخش باید مطابق استانداردهای بیمارستانی و دارای هواکش باشد .
ـ کف اتاق دیالیز باید دارای کف شوی کافی مجهز به سیفون S باشد تا شستشو به راحتی انجام پذیرد .
ـ به علت شستشوی مداوم بخش ، بین کف و استیشن پرستاری فاصله اندکی وجودداشته باشد و استیشن دارای رنگ مقاوم به آب باشد تا سریعا" دچار پوسیدگی نگردد.
نکته :
در سطح اول احتیاج به بخش دیالیز نمی باشد .
medicalequipment.ir
/ 0 نظر / 27 بازدید