تحریک مغناطیسی مغز TMSTMS را می توان نتیجه ی انقلابی دانست که تا کنون 150 سال از آن گذشت است . این تاریخ از زمانی شروع می شود که فارادی القای مغناطیسی را کشف کرد و درقرن اخیر در زمان آنتونی بارکر (Dr. Anthony Barker) به اوج خود رسیده است .

 

 

The Sheffield group with the stimulator which first achieved transcranial magnetic stimulation, February 1985. From left to right: Reza Jalinous, Ian Freeston and Tony Barker.

 

این تکنولوژی و  روش جدید این امکان را خواهد داد تا بتوان نسل جدیدی از کشف ها و نظریه ها در مورد ساختار و عملکرد فرآیند های شناختی و حسی به عرصه ی علمی معرفی شود  .
البته در صورتی می توان چنین انتظاری از آن داشت که بتوان مدل های معقولی را تولید کرد که بتوانند استفاده از TMS را امتحان کنند . توماس کوهن ، روشنفکر عرصه ی فلسفه علم ، گفته است :"به صورت آگاهانه یا غیر آن ، تصمیم گیری برای به کار گرفتن یک دستگاه خاص و استفاده از آن در مسیری خاص این فرض را به همراه دارد که می تواند مسائل مشخصی را بوجود آورد . انتظارات ابزاری و همچنین انتظارات نظری وجود دارند و اینها نقش مهمی در توسعه علم دارند . "
اولین تلاش ها برای درمان بوسله ی خواص مغناطیسی و الکتریکی به زمانی بر میگردد که ولتا و گالوانی دو داشنمند این عرصه در قرن 18، تاثیرات الکتریسیته بر انقباض عضلات قورباغه را مشاهده کردند . این مشاهده ، ایمان در  قدرت الکتریسیته را بالا برد .

در سال 1757 ، فردی به نام لِ روی  در اثر اعمال الکتریسیته به مغز یک فرد کور از مسیر شبکیه ها توانست الکتروفوسفین هایی را بوجود آورد .

در همان سال فونتانا و کالدانی به مغز بعضی مجرمان و لاشه های انسان جریان الکتریکی مستقیمی را عبور داند . نتایج این ازمایشات آنقدر جالب و ترسناک بودند که در سال 1804 این آزمایشات بر روی لاشه های بدون سر ممنوع شد . در سال 1838 ، ماتئوچی ،  واژه ی "جریان عضله ای" را به جای الکتریسیته ی حیوانی، که برای فعالیت های بافت های عضلانی به کار برده می شد ، جایگزین کرد .   ده سال بعد ، بویس-ریموند ارتباط بین الکتریسیته و فعالیت عصبی را نشان داد . دوشن دِ بولوگنی  اولین فردی بود که الکتریسیته را برای مطالعه ی بیماری ها ، برای تشخیص و درمان ، استفاده نمود .

این فرد ، برای اولین بار توانسته بود با اعمال الکتریسیته زنی را که در اثر اتنساق کربن دی اکسید  به کما فرو رفته بود ، به حالت عادی باز گرداند . این مشاهدات جالب قدمی بود برای دگر دانشمندان نظیر گالوانی ( فامیل گالوانی فوق ) که الکترو تراپی را بر روی بیماران روانی و برای زنده کردن مردگان اغاز کنند .
در قرن نوزدهم که فارادی به این نکته پی برد که می توان الکتریسیته و مغناطیس به یکدیگر تبدیل شوند ، آغازی بر استفاده از مغناطیس در حوزه ی علوم طبیعی بود . ولی در ابتدا  کسی اطلاع نداشت که باید از میدان های مغناطیسی متغیر برای این کار استفاده کرد .
در سال 1896 ، در نتیجه ی مطالعاتش بر روی جریان های متناوب ، دِ آرسنوال بوجود آمدن فسفین ها در اثر میدان های مغناطیسی را گزارش کرد . وی نوشت که با اعمال میدان مغناطیسی با شدت 110 ولت ، 30 آپر و فرکانس 42 سیکل بر ثانیه ، اگر به سر متصل باشد میتوان دفسفین ، سرگیجه و و در بعضی افراد بیهوشی را به دنبال داشته باشد .بدون اطلاع داشتن از فعالیت دِ آرسنوال ،در سال 1910، سیلوانوس فیلیپس تامسون دستگاهی را طراحی کرد که توانست بوسیله ی آن مگنوتوفسفین هایی را در خود القا نماید . وی این طور توصیف می کند :"در هنگامی که در اتاق خاموش یا با چشمان بسته جریان را عبور می دهیم ، نور هایی ، بدون رنگ یا مایل به آبی دیده می شوند ". همچنین بعد از 2 یا 3 دقیقه مزه ای خاص در دهان خود احساس می کرد که امروزه بیماران تحت مداوای  TMS این مزه را در دهان خود احساس می کنند .براس اثبات گفته های تامسون ،در سال 1911، فردی  به نام نایت دانلپ دز دانشگاه johns Hopkins  تصمیم گرفت آزمایشاتی روی بیماران انجام دهد  . وی سیمپیچی بیضی شکل با 27 دور (ارتفاع 20 سانتیمتر و قطر  25 سانتیمتر) طراحی کرد  که از سقف آویزان می شد و بر روی سر بیمار قرار می گرفت . برای جلوگیری از اثرات روانی اصوات بر روی مغز ، وی بر روی گوش بیمارن گوشی هایی را تعبیه کرد . وی در ابتدا 200 امپر  با فرکانس 60 هرتز از این سیمپیچ ها عبور داد. بعضی از بیماران فسفین هایی را می دیدند وبعضی ها نه . سپس وسایل خود را به نیروگاه برد و در آنجا توانست تحریکات خود را به 480 آمپر و فرکانس 25 هرتز برساند . در این موقعیت تمامی افراد تحریکا را احساس می کردند و بعضی ها حتی می گفتند که تمامی بینایی شان منور شده است . دانلپ این تحریکات را به "مهار یا قوی کردن بعضی از تحریکان بینایی در عصب در لحظه ی تحریک بوسیله ی میدان مغناطیسی " ربط داد ولی نکته ای را به این مسئله افزود که " اینکه این جریانات القایی در مسیر بینایی کورتک اسیپیتال را مستقیما تحریک می کنند یا در ابتدا شبکیه را تحریک می کنند ، مشخص نیست . "
در سال 1911، مگنوسن و استیونز دو سیمپیشچ با مقطع بیضی شکل ساختند . این سیمپیچ ها هم می توانستند به صورت تکی و یا به صورت هم محور با هم استفاده شوند . آنها به این نکته پی یردند که افراد مورد آزمایش در هنگام روشن شدن و خاموش شدن جریان مستقیمی که از سیمپیچ ها عبور می کردند ، میله ای منور افقی را می دیدند که به بالا و پایین حرکت می کرد . آنها در محل تاثیر تحریکات ناکام ماندند .


بیش از 3 دهه گذشت تا پیشرفت بیشتری در زمینه ی تحریک مغناطیسی انجام شود . تا این زمان ،فقط دانشته شده بود که می توان تاثیرات بینایی با تحریک شبکیه ، عصب بیناسس و کورنکس اسیپیتال گذاشت . در سال 1946، والش گزارش کرد که می توان فسفین هایی را با استفاده از سیمپیشچ های آهنی قرار گرفته در کنار چشم ها که با فرکانس بین 5 تا 90 هرتز تحریک می شد ، بوجود آورد . وی به این نکته پی برد که وقتی جریان متناوب ثابتی وجود داشته باشد ، احساس پس از چند ثانیه و در صورت بالا بودن فرکانس ، خیلی سریعتر از بین می رود .

 

همچنین این احساس با حرکت دادن چشم بیشتر به طول می انجامید . این تحقیقات توسط بارلو و همکارنش در سال 1947 ادامه پیدا کرد .  آنها سیمپیچ کوچک آهنی ساختند و آن را رو گیجگاه ولی بدون تماس با پوست قرار دادند . با اعمال جریان 10 تا 40 هرتز ،احساس چشمک(flicker) نور رنگی و غیز رنگی تولید می شد . وقتی جریان بیشتر می شد ،  این  چشمک فضای بیشتری از میدان دید را در بر می گرفت . با گذاشتن این تحریک بر روی قسمت اسیپیتال ، هیچ جوابی گرفته نشد . و در نتیجه ، فهمیدند که تحریک این احساس ها را از طریق شبکیه بوجود می آورد .
در سال 1959 ، برای نشان دادن تحریک دیگر اعصاب غیر از شبکیه ، الکساندر کولین و همکارانش ، در دانشگاه UCLA یک سیمپیچ تحریک شاختند که میله ای الکترومغناطیسیس  با نوک هرمی  را در بر گرفته یود . آنها نشان دادند که احساس های چشمک زمانی قویتر هستند که این میله در نزدیکی گیجگاه و اسیپیتال قرار دارد . آنها برای اولین بار نشان دادند که اگر مقدار میدان مغناطیسی به اندازه ی کافی قوی باشد ، می تواند عصب های حرکتی را تحریک کند.
درسال 1965 ، بیکفورد و فرمینگ از پالسهاس مغناطیسی برای به حرکت در آوردن اندام خرگوش  قورباغه و اسنان استفاده کردند . سیستم آنها پالس هایی به اندازه ی 2 تا 3 تسلا و به مدت 200میکرو ثانیه بوسیله ی بانک خازنی تولید می کرد . آنها این نظریه را دادند تحریک بخ این دلیل انجام می شود که جریان های گردابی در اطراف عصب های حرکت بوجود می آید . قبل از این کار ، جریان های سینوسی برای تحریک استفاده می شد  که این جریان ها باعث داغ شدن آهنربا می شدند . همچنین این جریان ها باعث ایجاد انقیاض های کزازی در عضلات می شد . ولی پالس های مغناطیسی یک تحریک انجام می دادند که این کار باعث می شد که عضله برای لحظه ای انقباض پیدا کند .
دهه ای بعد ، آنتونی بارکر و همکارانش در دانشگاه شفیلد  در مورد تحریک انتخابی نورون ها تحقیق می کردند . که در نتیجه به تحقیق در مورد کار برد های کلینیکی تحریک پالس مغناطیسی انجامید . بعد از این  مشخص شد که اندازه ی میدان مغناطیسی و آهنگ تغییر پالس ها باید در  نظر گرفته شوند . با همکاری واحد مهندسی بالینی و فیزیک پزشکی ، در نهایت در سال 1981  اولین تحریک مغناطیسی اعصاب محیطی انجام شد .

در سال 1985 ، گروه داشنگاه سفیلد تلاش کردند برای اولین بار با میدان مغناطیسی قویتر و مناسب تر مغز انسان را تحریک کنند . در سال 1980 ، مرتون و مورتون  نشان داده بودند که می توان با جریان الکتریکی مغز را تحریک کرد ولی این کار بسیار درد آور بود . ولی تحریک مغناطیسی این وعده را می داد که این کار بدون درد انجام شود . اولین آزمایش با موفقیت اجام شد و محققین توانستند با قرار دادند سیمپیچ در نزدیک کورتکس حرکتی دو دست بیمار را بدون هیچ دردی حرکت بدهند . این عمل باعث شد که توجهات کلینیکی و آزمایشگاهی به تحریک مغناطیسی بیشتر شود .  و تا الآن تحقیقات ادامه دارد . 


ساختار و عملکرد TMS :
مدار تحریک مغناطیسی  تک پالس در شکل زیر دیده می شود :