نگهداری و سرویس جنین یاب
با سلام
در این یادداشت به بررسی دستگاه جنین یاب می پردازیم. بوسیله این دستگاه پزشک می تواند از طریق گوش دادن به صدای قلب جنین و نیز محاسبه تعداد ضربان قلب آن سلامت نوزاد را قبل از تولد مورد بررسی قرار دهد .

این دستگاه به طور کلی از قسمتهای زیر تشکیل شده است :
1- یک پروب یا سنسور پیزوالکتریک که وظیفه ارسال و دریافت امواج التراسونیک به جنین و انتقال امواج دریافتی به دستگاه را به عهده دارد .
2- سیستم پردازش اطلاعات دریافتی
3-خروجی های مناسب به صورت صدای قلب جنین و تعداد ضربان قلب جنین در دقیقه
4- منبع تغذیه و ذخیره انرژی مناسب

البته با توجه به مارک و مدل جنین یاب ممکن است یک و یا تعدادی از موارد بالا به راحتی قابل تشخیص نباشد . به عنوان مثال برخی از جنین یابها دقیقا از لحاظ ساختمان ظاهری مثل اوتوسکوپهای پزشکی هستند .
خوب است بدانیم که :
1- پروب دستگاه را نباید کشید و به آن ضربه وارد کرد
2- جهت انجام معاینات حتما از ژل مناسب و استاندارد استفاده کنیم
3- از شارژ بودن باطری دستگاه مطمئن باشیم
4- از نفوذ آب و دیگر مایعات به داخل محفظه الکتریکی آن جلوگیری کنیم .
عیوب و رفع عیب :
مهمترین خرابی های بوجود آمده در این دستگاه :
1- خرابی پروب دستگاه : در این صورت دستگاه روشن می شود ولی صدای قلب جنین را نمی توان شنید ( ممکن است هر صدای دیگری تز دستگاه در بیاید بجز صدای قلب جنین !!!! )
2- خرابی منبع تغذیه : در این صورت دستگا اصلا روشن نمی شود .
3- خرابی باطری دستگاه ویا دشارژ آنها : در این صورت در بعضی مدلها دستگاه اخطار منبع تغذیه می دهد و در بعضی مدلها کیفیت خروجی دستگاه افت می کند . اما در مدلهای معتبر تر فقط در صورتی که دستگاه را از برق بکشید دیگر کار نمی کند . در این مواقع دستگاه را به مدت 24 ساعت از برق نکشید . آنگاه دستگاه را از برق کشیده و روشن کنید . اگر دستگاه روشن شد و حداقل نیم ساعت کار کرد ، مشکل خالی شدن ( دشارژ ) باطری بوده است و در غیر این صورت باطری داخلی دستگاه باید عوض شود .

آشنایی با نگهداری و سرویس ساکشن
همانطور که می دانید از این وسیله برای خارج کردن مایعات مترشحه در نتیجه شکاف ایجاد شده برای جراحی ها و نیز هر جا که حج مایعات خارج شده از بدن بیمار بالا باشد استفاده می شود . به همین دلیل این وسیله از کثیف ترین تجهیزات مورد استفاده در مراکز درمانی می باشد .
اجزاء مهم تشکیل دهنده این وسیله عبارتند از :
1- موتور الکتریکی
2- مولد فشار منفی
3- مخزن جمع آوری مایعات
4- فیلترهای تصفیه
5- مانومتر
6- اتصالات انتقال دهنده مایعات و فشار منفی
جهت ایجاد فشار منفی مورد نیاز ، ساکشنها از سیستمهای مختلفی بهره می برند . برخی از ساکشنها از پمپهای روغنی استفاده می کنند . برخی دیگر هم از سیلندرهایی استفاده می کنند که نیاز به روغن ندارند . برخی دیگر هم از اختلاف فشار ایجاد شده توسط اکسیژن متراکم در مخازن اکسیژن جهت ایجاد فشار منفی و مکش مناسب استفاده می کنند . نوع اخیر عموما به همراه ست اکسیژن موجود در آمبولانسها و دیگر ستهای کمکهای اولیه عرضه شده و جهت استفاده در مواقع بحرانی به کار می رود .
چند نکته در باب استفاده از ساکشن :
1- قبل از اینکه مخزن ساکشن پر شود و مایعات به داخل موتور آن نفوز کند ، حتما مخزن آن را تخلیه کنید
2- فیلترهای ساکشن را حداقل هر 6ماه یک بار تمیز ویا در صورت امکان تعویض کنید
3- در ساکشن های روغنی ، هر ماه یک بار سطح روغن داخل موتور را چک نموده ودر صورت کم شدن ، با استفاده از روغن مناسب جایگزین نمایید. برای این کار می توانید از روغنهای اتوماتیک مخصوص ماشین استفاده نمایید .
عیوب و رفع عیب :
1- دستگاه روشن نمی شود :
* از سالم بودن پریز و برق دار بودن آن اطمینان حاصل کنید
* کلید دستگاه را چک کنید
* دستگاه های الکتریکی عموما برای جلوگیری از صدمات احتمالی در ورودی خود یک فیوز دارند . از سالم بودن این فیوز اطمینان حاصل کنید .
2- دستگاه مکش مناسبی ندارد
* درب مخازن ماجمع آوری مایعات را چک کنید . این درپوشها گاها در جای خود محکم نمی شوند و لذا با ایجاد نشتی مانع از ایجاد فشار منفی مناسب در مخزن و مکش مناسب می شود . همچنین ممکن است محل اتصال لوله های رابط به درپوش ساکشن شکسته باشد .
* سطح روغن ( در ساکشنهای روغنی ) را چک کنید و در صورت پایین آمدن ، آن را جایگزین نمایید .
* اتصالات ساکشن را کنترل نموده و از سالم بودن آنها اطمینان حاصل کنید
3- صدای ساکشن زیاد و غیر عادی است
در این صورت حتما موتور ساکشن را سرویس کنید